# If A Late Fee Is 10% Per Annum, How Is That Calculated On A Monthly Basis?

Our condo assoc. Bylaws indicate we can charge 10% per annum for late fees. The fees are $140 per month. If the 1st unpaid month late fee is $14 making the match $144. If not paid the next month do we add $144 +$140 = 284 x 10% = 28.40 - The owner very soon owes $312.40? Is this the correct way to calculate this?

Total fee per month = $140

Total tax per annum =140*12=$1680

If the late fee charge per annum is 10% then we will apply this percentage on per annum allowance =1680*10/100=$168

per month late fee charge percentage = 10/12=0.83 % per month

per month late allowance charges=140*0.83/100=$1.162

now for 2 months the total amount =1.162+1.162=&2.324

owner now ows total amount which is equal to =140+140=280+2.324=$282.32

So the owner ows $282.32 not $312.40

Each month you take whatever is tardy (we do >90) and tack on .007977.

Each month that small amount is compounded.

EX: 1,250 past due x 0.007977 = 9.98

The next month, if that is still not rewarded, and the next month's fees are added to the >90,

1250+300=1550.

Add in the interest from last month, 1550+9.98 = 1559.98

Calculate this month's interest on that total.

1559.98 x 0.007977 = 12.45

If you clutch 0.007977 and multiply it by 12 you will see that equals .10, makes more sense than any of the other answers.

Resolved Questions:

What is the question? I would say some critical issues facing managers today would be honest managers verses bad manager and what makes them the way they are. There are so many different types of manager these days.

I want to know about life insurance fund allocation after death. My mother lately died with no estate, but tes of thousands of credit card bills. As she had no estate, all her bills be written off by...

Call a coin dealer in your area, they will be capable of help you out. Good luck. ?

**Answer:**Total fee per month = $140

Total tax per annum =140*12=$1680

If the late fee charge per annum is 10% then we will apply this percentage on per annum allowance =1680*10/100=$168

per month late fee charge percentage = 10/12=0.83 % per month

per month late allowance charges=140*0.83/100=$1.162

now for 2 months the total amount =1.162+1.162=&2.324

owner now ows total amount which is equal to =140+140=280+2.324=$282.32

So the owner ows $282.32 not $312.40

**Comment:**I'm sorry, but this makes NO sense. You are suggesting that if they can charge 10% per annum, afterwards over the course of two months they are only making $2.32 ($282.32 - ($140 * 2)) in late fees. That is undoubtedly not the case. The actual answer is that at 10% per annum, you can add $14 in belated fees each month ($140 * .10). You cannot compound it -- so after month one, even though they now owe $154 ($140 + 14), you can only tack on another $14 to the subsequent $140 they owe -- thus they would owe $308.**Answer:**What we do at my condo is take 10% (.10) and divide that by 12.. = .007977.Each month you take whatever is tardy (we do >90) and tack on .007977.

Each month that small amount is compounded.

EX: 1,250 past due x 0.007977 = 9.98

The next month, if that is still not rewarded, and the next month's fees are added to the >90,

1250+300=1550.

Add in the interest from last month, 1550+9.98 = 1559.98

Calculate this month's interest on that total.

1559.98 x 0.007977 = 12.45

If you clutch 0.007977 and multiply it by 12 you will see that equals .10, makes more sense than any of the other answers.

Resolved Questions:

**Critical Issues Facing Managers Today, Can You Help?**What is the question? I would say some critical issues facing managers today would be honest managers verses bad manager and what makes them the way they are. There are so many different types of manager these days.

**Is time insurance disappeared to beneficiary used to settle past its sell-by date debt past...**I want to know about life insurance fund allocation after death. My mother lately died with no estate, but tes of thousands of credit card bills. As she had no estate, all her bills be written off by...

**I Found A Nickle That Is Only Printed Half On Front And Back.would...**Call a coin dealer in your area, they will be capable of help you out. Good luck. ?